Foto: BuzzFeed

Anugerah Muzik Asia Mnet 2021 (MAMA) telah pun mengumumkan secara rasmi pencalonan bagi tahun ini untuk majlis anugerah yang dijadualkan berlangsung pada 11 Disember depan.

Beberapa perubahan telah dibuat, tidak seperti tahun-tahun sebelumnya undian peminat tidak akan menjadi salah satu kriteria untuk menentukan anugerah Artis Terbaik, Lagu Terbaik dan Album Terbaik.

Walau bagaimanapun, anugerah Ikon Terbaik Dunia dan 10 Pilihan Peminat Seluruh Dunia akan ditentukan sepenuhnya melalui undian peminat, tanpa kriteria lain.

IKLAN

Kriteria pemenang adalah seperti berikut:

  • Anugerah Artis Terbaik dan Kategori Artis– 40% penilaian juri, 20% prestasi digital, 20% jualan album fizikal, 10% video muzik, 10% platform muzik global
  • Song of the Year and Song Genre Category Awards– 40% judges’ evaluations, 30% digital performance, 10% physical album sales, 10% music video, 10% global music platform
  • Album Terbaik – 40% penilaian juri, 10% prestasi digital, 40% jualan album fizikal, 10% platform muzik global
  • Ikon Terbaik Dunia, 10 Teratas Pilihan Peminat Seluruh Dunia – 100% undian rasmi

Berikut merupakan calon-calon bagi kategori dalam Anugerah Muzik Asia Mnet 2021

IKLAN

Best New Male Artist

  • Drippin
  • Enhypen
  • Epex
  • Mirae
  • P1Harmony

Best New Female Artist

  • Aespa
  • Jo Yu Ri
  • Kwon Eun Bi
  • Lightsum
  • Stayc
Foto: Rolling Stones

Best Male Artist

  • Baekhkyun EXO
  • D.O EXO
  • Kai EXO
  • Kang Daniel
  • Lee Mujin

Best Female Artist

  • Heize
  • IU
  • Lisa Blackpink
  • Rose Blackpink
  • Taeyeon Girls Generations

Best Male Group

  • BTS
  • NCT 127
  • NCT Dream
  • Seventeen
  • Stray Kids
  • TXT

Best Female Group

  • (G) I-DLE
  • Brave Girls
  • ITZY
  • Oh My Girl
  • Red Velvet
  • TWICE
Foto: Billboard

Best Dance Performance Male Group

  • BTS – “Butter”
  • NCT 127 – “Sticker”
  • NCT DREAM – “Hot Sauce”
  • SEVENTEEN – “Ready to love”
  • SHINee – “Don’t Call Me”
  • Stray Kids – “Thunderous”

Best Dance Performance Female Group

  • aespa – “Next Level”
  • ITZY – “In the morning”
  • Oh My Girl – “Dun Dun Dance”
  • Red Velvet – “Queendom”
  • STAYC – “ASAP”
  • TWICE – “Alcohol-Free”

Best Dance Performance Solo

  • EXO’s Baekhyun – “Bambi”
  • HyunA – “I’m Not Cool”
  • BLACKPINK’s Lisa – “LALISA”
  • BLACKPINK’s Rosé – “On The Ground”
  • Jeon Somi – “DUMB DUMB”
  • Girls’ Generation’s Taeyeon – “Weekend”

Best Vocal Performance

  • AKMU – “NAKKA” with IU
  • Davichi – “Just Hug Me”
  • Heize – “HAPPEN”
  • IU – “Celebrity”
  • Lee Mujin – “Traffic light”

Best Band Performance

  • 10cm – “Sleepless in Seoul” (feat. AKMU’s Lee Suhyun)
  • CNBLUE – “Then, Now and Forever”
  • DAY6 – “You Make Me”
  • Jannabi – “A thought on an autumn night”
  • N.Flying – “Moonshot”

Best Hip Hop & Urban Music

  • ASH ISLAND – “MELODY”
  • CHANGMO – “GJD”
  • Jessi – “What Type of X”
  • WINNER’s Song Mino – “Run away”
  • YUMDDA – “9ucci” (feat. DOGE)
Foto: Koreaboo

Best OST

  • 10cm – “Borrow Your Night” (“Romance 101”)
  • Jo Jung Suk – “I Like You” (“Hospital Playlist 2”)
  • Choi Yu Ree – “Wish” (“Hometown Cha-Cha-Cha”)
  • Lee Mujin – “Rain and You” (“Hospital Playlist 2”)
  • Highlight’s Yang Yoseob and Apink’s Jung Eun Ji – “Love Day” (“Romance 101”)

Best Collaboration

  • AKMU – “NAKKA” (with IU)
  • Coldplay & BTS – “My Universe”
  • Gaeko & Kwon Jin Ah
  • Hyolyn & Dasom – “Summer or Summer”
  • Rain – “Switch to Me” (duet with Park Jin Young)

Worldwide Fan’s Choice Top 10

(G)I-DLE
aespa
AKMU
ASH ISLAND
ASTRO
ATEEZ
Brave Girls
BTS
Chungha
CL
Davichi
ENHYPEN
EXO
fromis_9
Heize
HyunA
iKON
ITZY
IU
Jannabi
Jessi
Kang Daniel
Lee Mujin
Lee Seung Gi
BLACKPINK’s Lisa
LOONA
MAMAMOO
WINNER’s Song Mino
MONSTA X
NCT 127
NCT DREAM
NU’EST
Oh My Girl
Rain
Red Velvet
BLACKPINK’s Rosé
SEVENTEEN
SF9
SHINee
Jeon Somi
STAYC
Stray Kids
Sunmi
Super Junior
Girls’ Generation’s Taeyeon
THE BOYZ
TXT
TREASURE
TWICE
Weeekly

IKLAN

Siapakah agaknya yang bakal membolot anugerah-anugerah tersebut? Sama-sama kita nantikan pada 11 Disember depan.

Sumber: (1)